A TERNO projekt (tanárképzés a romák újfajta iskolai lehetőségekhez jutása érdekében) az Európai Bizottság Élethosszig tartó tanulás program társfinanszírozásával jött létre (1. sz. főtevékenység: Roma multilaterális projektek) abból a célból, hogy a tanulást támogató központok felállításával és működtetésével segítséget nyújtson az általános iskola legfelső évfolyamaiba járó Roma gyermekek számára az alapoktatás befejezésében és abban, hogy középfokú intézményekben folytassák a tanulmányaikat.

A projekt általános célja, hogy megelőzze a korai iskolaelhagyást a Roma gyermekek körében, és támogást nyújtson nekik az alapfokúból a középfokú oktatásba történő átmenenet során. Ennek érdekében elő kívánja segíteni az alacsony életszínvonalon élő gyermekek iskolai részvételét/benntartását az iskolában, mégpedig úgy, hogy felülemelkedik a hagyományos tanulási módszerek iránt tanúsított érdektelenségen. Ezen általános cél eléréséhez a projekt roma gyermekekkel (is) foglalkozó tanítók (illetve segédtanítók) képzését tűzte ki közvetlen céljául, amelynek köszönhetően a pedagógusok segítséget tudnak majd nyújtani a roma gyermekeknek az általános iskola befejezésében.

A TERNO projekt legfőbb eredménye az alapfokú oktatást befejező és a középiskolára készülő roma gyermekek számára kiegészítő oktatást nyújtó központok felállítása lesz. E központok módszertani megalapozásához valamennyi fontos tényezőt figyelembe vesszük, amely segítséget nyújthat a roma gyermekeket tanító pedagógusoknak abban, hogy megfelelőbben tudják támogatni az utolsó évfolyamokba járókat az általános iskola befejezésében, illetve a középiskolába történő átmenet során.

A projekt konzorciuma több aktív résztvevőből áll, akik számos tapasztalattal rendelkeznek ezen a területen és jól kiegészítik egymást. 5 országból (Görögország, Spanyolország, Olaszország, Magyarország és Románia) 6 partnerszervezet vesz részt a konzorciumban. A tagok: 3 roma szövetség, egy romák vezette NGO, egy, a romák oktatásával foglalkozó kutatóintézet, valamint egy kutatási módszertanok kialakításában jártas intézmény, amely már több projektet lebonyolított az Élethosszig tartó tanulás program keretei között.

Tab 1 A projektről

Tab 2 Általános célok és tevékenységek

Tab 3 Főbb eredmények

Tab 4 Partnerek

Login Form

teacher training methodology

national research reports

Az IDEA ROM ONLUS az első Roma Nők Olaszországi Szövetsége, és tagja a Nemzet Roma Egyesületnek. A szövetség központja Torinóban (Olaszországban) működik, a roma családok legnagyobb telepein a városban. A Szövetség különböző torinói közösségekbe tartozó roma nőkből áll, akik közül néhányan szakmai tapasztalattal is rendelkeznek a kulturális közvetítés terén. Az Idea Rom támogatja a különböző közösségek közvetlen képviseletének progresszív formáit, formai és társadalmi szempontból is. 2010-ben a szövetség megkapta az Olasz Köztársaság elnökének Speciális Emléktábláját a közösség szociális integrációjának elősegítéséért végzett munkájáért. 2011-ben az IDEA ROM ONLUS az E R.R.C. (Európai Roma Jobbközép) partnere volt Budapesten a "Kutatás az olaszországi roma nők helyzetéről” projekt során. Az eredmény a CEDAW árnyékjelentés volt a Bizottság számára (A Nőkkel Szembeni Diszkrimináció Eltörléséért Küzdő Bizottság), amely rendszeres időközönként ellenőrzi az összes részt vevő állam által aláírt ENSZ Egyezmény megvalósítását.

Az eddig megvalósított legfontosabb munkák között több projekt foglalkozik a roma gyermekek oktatásával és a roma nők alkalmassá tételével.

Az intézményes célok: a romák beilleszkedésének és aktív részvételének elősegítése az olasz és az európai társadalomban, egyben tiszteletben tartva a különböző identitásokat, a civilizált élet méltóságát és alapvető értékeit; a romák mint etnikai és nyelvi kisebbség elfogadtatása, minden állampolgári jogot biztosítva számukra; harc a romákkal szembeni előítéletek és a diszkrimináció valamennyi formája ellen; a nők emancipációjának és szerepének támogatása a roma közösségben; a fiatal romák védelmének, növekedésének, oktatásának és társadalmi beilleszkedésének elősegítése; interkulturális kapcsolatok támogatása a civil társadalomban, kapcsolatok és interakciók ösztönzése az egyének, közösségek és kultúrák között, a megértés elősegítése, párbeszéd, találkozások és a kölcsönös különbségek erősítése.

Az eddig megvalósított tevékenységek elsősorban a Torinóban, különösen Torino északi és déli részén élő roma csoportokat célozták meg; ezeken a területeken kívül néhány tevékenység más közös területeket érintett Torino városában vagy környékén (Collegno, Chieri, Moncalieri, stb. ...). A családok különböző közösségekbe tartoznak (romák volt Jugoszláviából, romániai romák, sinti piedmontese, abruzzo romák, calabrese és neapolitans romák), néhányan parkolókban tartózkodnak, míg mások spontán településeken, megint mások pedig lakásokban élnek vagy vándorolnak. A roma gyermekekkel mint kedvezményezettekkel foglalkozó beavatkozások egy jelentős hányadát a kötelező általános iskolában valósították meg fiatal nők.

A szövetség jelenleg nagyon rugalmas szervezeti felépítéssel rendelkezik, amely egyszerre vesz igénybe önkéntes munkaerőt és fizetett munkatársakat, emellett más ügynökségek által nyújtott támogatásokra is épít. A szövetség A szövetség nem rendelkezik külső egységekkel, hanem helyieket vesz igénybe térítésmentesen a Center Sereno Regis-ből és Torino város 6. kerületéből.

 http://idearom.jimdo.com

 

This project is co-funded by the European Commission. This publication reflects the views of the author only and the Commission cannot be held responsible for any use of the information contained therein.

Supported by the DI-XL project related with the dissemination and exploitation of LLP results through libraries